Czy Wielka Brytania jest częścią EOG po Brexicie?

Posted Posted in Pytania i odpowiedzi, RODO

Wielka Brytania (United Kingdom) w dniu 31 grudnia 2020 r. przestała być częścią Europejskiego Obszaru Gospodarczego EOG (ang. EEA- European Economic Area), co w kontekście rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (EU) 2016/679 stawią ją na równi z innymi państwami z poza tego obszaru (jak np. Rosja, Chiny czy USA). konsekwencją, jaką wywołał Brexit jest fakt, […]

Czy CUW może powołać inspektora ochrony danych dla wielu jednostek organizacyjnych gminy

Posted Posted in Bezpieczeństwo informacji, Pytania i odpowiedzi, RODO

Centrum Usług Wspólnych (CUW) jest jednostką organizacyjną gminy (najczęściej powołaną przez Radę Gminy), wspierającą organ gminy w jego działaniach poprzez obsługę wybranych procesów w jednostkach obsługiwanych. Działania CUW reguluje ustawa z dnia 8 marca 1990r. „o samorządzie gminnym” (Dz. U. 1990 Nr 16 poz. 95). Powołane CUW, poza wspieraniem jednostek organizacyjnych gminy w zakresie informatycznym, […]

Krajowe Ramy Interoperacyjności a okresowy audyt wewnętrzny

Posted Posted in Bezpieczeństwo informacji, Pytania i odpowiedzi

Trafiają do nas zapytania z jednostek realizujących zadania publiczne o coroczny audyt związany z bezpieczeństwem Informacji, o którym mówi Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. „w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych”. Zgodnie z paragrafem 2 ust. […]

Umowa powierzenia danych z kancelarią prawną lub radcą prawnym

Posted Posted in Orzecznictwo, Pytania i odpowiedzi, RODO

Zgodnie z wytycznymi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (grudzień 2020 r.), administratorzy danych osobowych nie mają obowiązku zawierania umów powierzenia danych z kancelariami prawnymi. UODO wskazuje, że kancelarie prawne są odrębnymi administratorami danych osobowych i przetwarzają dane osobowe podmiotów (klientów) w wyniku realizacji własnych, wewnętrznych procesów. W związku z powyższym dochodzi tu do udostępniania danych osobowych, […]

Czy pracodawca może żądać wyników testu na obecność wirusa SARS-COV-2 lub przeciwciał po przejściu COVID-19?

Posted Posted in Orzecznictwo, Pytania i odpowiedzi, RODO

Analizując poniższe akty prawne nie znalazłem jednoznacznej podstawy prawnej, aby pracodawca był uprawniony do pozyskania od pracownika kopii wyniku testu na obecność wirusa SARS-COV-2 lub przeciwciał. Art. 17 obwieszczenia (1) mówi jednak, że Główny Inspektor Sanitarny oraz Wojewódzki Główny Inspektorat Sanitarny mogą w trybie administracyjnym wydawać decyzje i zalecenia, które legitymują podejmowane działania przez pracodawców. […]

Pytania i odpowiedzi UODO – październik 2020

Posted Posted in Awareness, Pytania i odpowiedzi, RODO

Pytanie 1. Co powinna zrobić szkoła planując wprowadzenie wejścia na teren szkoły za pomocą personalizowanych kart? W takiej sytuacji UODO rekomenduje analizę ryzyka. Ze swojej jako IOD strony sugeruję, aby na karcie dostępowej nie „kodować” danych osobowych uczniów, jeżeli nie jest to konieczne. Karta powinna zapewnić dostęp do konkretnych obszarów i zakodowanie na niej systemowego […]

Szkolenie UODO oraz MEN z dnia 30.09.2020r. dla inspektorów ochrony danych w oświacie

Posted Posted in Awareness, Bezpieczeństwo informacji, Pytania i odpowiedzi, RODO

[POBIERZ] Prezentacja ze szkolenia dla IOD – Natalia Paciorek, Departament Orzecznictwa i Legislacji UODO [POBIERZ] Prezentacja ze szkolenia dla IOD – Rafał Lew-Starowicz, Departament Podręczników, Programów i Innowacji MEN Wprowadzenie W dniu 30 września UODO zorganizował szkolenie online dla inspektorów ochrony danych (IOD) poświęcone zdalnemu nauczaniu oraz zagrożeniom dla danych osobowych związanych z wykorzystaniem nowoczesnych […]

Powierzenie przetwarzania danych a audyt wewnętrzny

Posted Posted in Case study, Pytania i odpowiedzi, RODO

Czy w przypadku audytu prowadzonego przez audytora wewnętrznego, który jest delegowany do przeprowadzenia kontroli przez organ nadzorujący, też powinniśmy mieć umowę powierzenia przetwarzania na okoliczność przeprowadzania kontroli? Audytor ma dostęp do wszelkiej dokumentacji znajdującej się w naszej jednostce, a protokół z kontroli dostępny jest również dla organu, który zleca taki audyt. Czy z organem również […]

Powierzenie danych osobowych bankowi

Posted Posted in Case study, Pytania i odpowiedzi, RODO

Mamy podobną sytuację do tej opisywanej u państwa (artykuł powierzanie danych osobowych Poczcie Polskiej) w przypadku obsługi bankowej. Do banku zlecamy przelewy i przesyłamy listy naszych świadczeniobiorców. Czy przy umowie na obsługę bankową, również musimy mieć umowę powierzenia przetwarzania? A może to, że takie usługi wynikają z przepisów ustawowych, i oczywiste jest, że aby przesłać […]