Śmierć Anastazji w Grecji a bezpieczeństwo i prywatność w mediach społecznościowych

Jak podaje serwis onet.pl powołując się na greckie źródła w artykule „Nowe informacje w sprawie zabójcy Anastazji. Szokujące odkrycie w telefonie Banglijczyka„, morderca Anastazji kilka dni przed popełnieniem zbrodni zapoznał się ze swoją ofiarą w serwisie społecznościowym Facebook.

W ciągu ostatnich dni rodzice Anastazji i jej przyjaciele przedstawiali ją jako osobę, która ma duże zaufanie do ludzi. Zawierając znajomości w serwisach społecznościowych należy zachować czujność. We wspomnianym artykule wspomniano, że morderca przez kilka miesięcy zapoznawał się z materiałami dotyczącymi technik dokonania zbrodni, a Anastazja była ofiarą, która akurat wpadła na niego (może ją znalazł w mediach społecznościowych).

Zagrożenia związane z poznawaniem osób w mediach społecznościowych są takie same jak w realu. Akceptując zaproszenia do grona znajomych należy zachować ostrożność. Może warto się zastanowić czy w ogóle zaakceptować takie zaproszenie? Czy zaproszenie pochodzi od osoby, którą znamy? A może ktoś się pod nią podszywa?

Niezależnie od powyższego, należy unikać spotkań z nowo poznanymi osobami w sieci bez odpowiedniej „obstawy”. W takiej sytuacji należy korzystać z miejsc publicznych,

Podstawowe zasady zawierania znajomości w serwisach społecznościowych
  • Nie udostępniaj swojej listy znajomych dla wszystkich – nawet dla innych swoich znajomych (nie każdy musi ją widzieć). Domyślnie lista twoich znajomych jest widoczna dla innych twoich znajomych. Zastanów się czy tego chcesz.
  • Nie akceptuj zaproszeń od osób, co do których tożsamości nie masz pewności albo nie oczekiwałeś zaproszenia. Nie każde zaproszenie pochodzi od osoby, za którą się ta osoba podaje. Bardzo popularne są zaproszenia od osób, które podają się za dyplomatów, wojskowych, szpiegów itp. wysyłające oferty matrymonialne lub finansowe.
  • Nie akceptuj zaproszeń od osób, których nie znasz. To jest po prostu niebezpieczne. Nieznajoma osoba po akceptacji zaproszenia przez Ciebie ma dostęp do wielu prywatnych informacji o tobie, do twoich zdjęć, wpisów oraz (jak podaliśmy wcześniej) listy znajomych.