Czy pracodawca może żądać wyników testu na obecność wirusa SARS-COV-2 lub przeciwciał po przejściu COVID-19?

Posted Posted in Orzecznictwo, Pytania i odpowiedzi, RODO

Analizując poniższe akty prawne nie znalazłem jednoznacznej podstawy prawnej, aby pracodawca był uprawniony do pozyskania od pracownika kopii wyniku testu na obecność wirusa SARS-COV-2 lub przeciwciał. Art. 17 obwieszczenia (1) mówi jednak, że Główny Inspektor Sanitarny oraz Wojewódzki Główny Inspektorat Sanitarny mogą w trybie administracyjnym wydawać decyzje i zalecenia, które legitymują podejmowane działania przez pracodawców. […]

Pytania i odpowiedzi UODO – październik 2020

Posted Posted in Awareness, Pytania i odpowiedzi, RODO

Pytanie 1. Co powinna zrobić szkoła planując wprowadzenie wejścia na teren szkoły za pomocą personalizowanych kart? W takiej sytuacji UODO rekomenduje analizę ryzyka. Ze swojej jako IOD strony sugeruję, aby na karcie dostępowej nie „kodować” danych osobowych uczniów, jeżeli nie jest to konieczne. Karta powinna zapewnić dostęp do konkretnych obszarów i zakodowanie na niej systemowego […]